Muzeum Wojska Polskiego - Cytadela

Październik 2023

Tegoroczne CEKE na Narodowym było punktem obowiązkowym w moim wypadowym kalendarzu na 2023 rok. Skoro jednak już wybrałem się do Warszawy, to szkoda by było poprzestać tylko na tym. Jednakże wszystko złożyło się idealnie, gdyż właśnie w tym roku została otwarta dla zwiedzających nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli, więc długo nie myśląc, wylądowała ona w planie mojej podróży.

Muzeum Wojska Polskiego to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Na przestrzeni lat funkcjonowania miało swoje wzloty i upadki oraz masę perturbacji, jednak bez wątpienia kolekcja setek tysięcy zgromadzonych eksponatów budzi ogromny szacunek i przyciąga co roku rzesze zwiedzających. Początki muzeum sięgają ponad sto lat wstecz. Jego utworzenie zapoczątkował wydany w 1920 roku przez Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego dekret. Już dwa lata później siedzibę na ulicy Podwale otwierał sam generał Józef Haller. W 1933 roku placówka została przeniesiona do siedziby, którą chyba kojarzy większość z nas i większość z nas właśnie na Alejach Jerozolimskich muzeum odwiedzała. Już kilka lat później nastała wojenna zawierucha, która nie oszczędziła również muzeum. Masa eksponatów została rozgrabiona przez okupantów, a samo muzeum zostało zamknięte. Nawet pomimo tego to właśnie w czasie wojny placówka zmieniła swoją nazwę i oryginalna nazwa Muzeum Wojska została w 1944 roku zastąpiona nazwą znaną po dziś dzień Muzeum Wojska Polskiego. Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej nastąpiła zakrojona na szeroką skalę akcja odzyskiwania rozgrabionych eksponatów. Nie udało się odzyskać wszystkich, jednak nie stanęło to na przeszkodzie, aby już w 1946 roku muzeum wznowiło swoją działalność w powojennej Warszawie. Nastał w końcu długo wyczekiwany przez muzealników z MWP spokój. Rozbudowywano kolekcję, pojawiali się kolejni zwiedzający, a nawet w 1977 roku powstał plan przeniesienia muzeum na Cytadelę, która miała stać się obiektem muzealnym, jednak finalnie nic z tego nie wyszło. Co się odwlecze to nie uciecze i porzucony w latach siedemdziesiątych pomysł, po blisko pięćdziesięciu latach doczekał się realizacji. Na warszawskiej Cytadeli wybudowano potężny gmach, do którego od 2022 roku zaczęto przenosić pierwsze eksponaty, aby finalnie w sierpniu 2023 oficjalnie otworzyć nową siedzibę. W międzyczasie stara placówka na Alejach Jerozolimskich zakończyła w styczniu 2023 swoją działalność.

Chodząc po Cytadeli dwa lata temu, mogłem śledzić prace budowlane przy tworzeniu obecnej siedziby MWP oraz Muzeum Historii Polski. Już wtedy było widać, że oba budynki będą wybudowane z rozmachem. Minęły dwa lata i się nie zawiodłem, finalnie widząc je oba ukończone. Muzeum Wojska Polskiego to nowoczesna placówka zamknięta w prostej geometrycznej i nie za wysokiej bryle. Pomieszczenia tego muzealno-konferencyjnego obiektu rozmieszczone są na styl układu koszar królewskich. Wchodząc do obiektu, uderza nas od samego wejścia jego ogrom. Chwila przy kasie, bilet za 35 PLN kupiony, kurtka zostawiona w szatni, można ruszać dalej. Wchodzę do ogromnego pawilonu, w którym możemy prześledzić 1000 lat historii polskiej wojskowości, począwszy od średniowiecznych wojów z X wieku po walczących w Powstaniu Warszawskim powstańców. Idąc pomiędzy eksponatami, widzę, że nie ma tu żadnego przypadku. Poruszamy się jedyną dostępną drogą zgodnie z chronologią wystawionych eksponatów, a tych jest tu sporo. Mamy broń, umundurowanie oraz wyposażenie umieszczone w gablotach, mijamy sylwetki żołnierzy w oryginalnych mundurach, a wisienką na torcie są bardzo interesujące dioramy przedstawiające wodzów, żołnierzy i wyposażenie z różnych epok historycznych. Spotkamy nie tylko Marszałka Józefa Piłsudskiego na swojej Kasztance, żołnierzy walczących w wojnach napoleońskich, ale również dzielnych powstańców walczących w ruinach Warszawy, artylerzystów w brytyjskim dziale samobieżnym Sexton czy podróżującą na czołgu T-34 piechotę. Nim się spostrzegłem, przebrnąłem przez dziesięć wieków polskiej historii i stanąłem u wyjścia. Nagle dopadły mnie dość mieszane uczucia. Z jednej strony przepiękny gmach, imponujących rozmiarów wnętrza, bardzo ciekawe eksponaty, fajny pomysł na prezentację w chronologicznej kolejności, jak ewoluowało polskie wojsko oraz interesujące dioramy, jednak z drugiej pozostał lekki niedosyt. Niby tego jest sporo i jest ciekawie, aczkolwiek biorąc pod uwagę rozmiary obiektu, jest tego jakoś tak mało, jakoś tu tak trochę pusto. Dziwnie szybko udało się zwiedzić muzeum i niestety mając porównanie ze starą placówką, jakoś tu tak biednie pod względem ilości zarówno tych mniejszych, jak i tych ogromnych i ciężkich eksponatów. Jakoś tak czułem, że te 35 PLN to trochę zbyt wygórowana cena, jak na to, co muzeum ma do zaoferowania. Może to tylko moje wrażenie? Nie wiem.

Tak czy inaczej, w żadnym wypadku nie mogę stwierdzić, że to była nieudana wizyta. Bynajmniej. MWP na Cytadeli spodobało mi się bardzo, jedynie życzyłbym sobie zdecydowanie więcej eksponatów, szczególnie tych większych, które stały przed budynkiem starej siedziby. Jednak nawet to, co jest tu już zaprezentowane, na większości z nas zrobi pozytywne wrażenie. Prawdopodobnie moje trochę mieszane uczucia związane są właśnie z poprzednią siedzibą, której byłem gościem kilkukrotnie. Panował tam jakiś dziwnie magnetyczny klimat i każda wizyta tam wywoływała u mnie uśmiech na twarzy. Tu jest trochę zbyt sterylnie, trochę zbyt nowocześnie i nie czuć tu w ogóle klimatu towarzyszącego zazwyczaj takim miejscom. Może za kilka lat i to miejsce przesiąknie klimatem, jednak na chwilę obecną jest to po prostu kolejne nowoczesne muzeum, które ostatnio pojawiają się jak grzyby po deszczu. Nie zmienia to wszystko mojego zdania. Jeżeli będziecie w Warszawie i interesujecie się militariami, to warto zaryzykować i wpaść na Cytadelę, a jeżeli MWP Wam nie przypadnie do gustu, to zawsze możecie sobie zrobić spacer po Cytadeli i wokół niej.

Do zobaczenia na szlaku! 

#turystyka #turysta #wypoczynek #aktywnywypoczynek #podróżowanie #travel #hiking #trekking #trip #podróże #adventure #przygoda #podróżnik #wyprawa #mazowieckie #województwomazowieckie #warszawa #mwp #cytadela #muzeumwojskapolskiego

Powrót

Punkt Oporu Niedźwiadna
Czerwiec 2022