Punkt Oporu Kozioł

Kwiecień 2023

Wypogodziło się, więc od razu przyjemniej rusza się z plecakiem w plener. Tym razem ruszam ponownie w poszukiwaniu ulubionych miejsc, czyli bunkrów. Na szlaku znowu województwo podlaskie, a tam Punkt Oporu Kozioł.

Punkt Oporu Kozioł był jednym z obiektów wchodzących w skład Wschodniopruskiej Pozycji Obronnej, która powstała w 1940 roku na mocy dyrektywy Ober Komando des Heeres. Ów dyrektywa stanowiła o rozpoczęciu umacniania powstałej w 1939 roku nowej linii granicznej pomiędzy Niemcami i Rosją. Punkt Oporu Kozioł, wraz z kilkoma innymi tego tupu obiektami należał do południowego odcinka Pozycji Obronnej. W jego skład wchodziły dwa dające zaplecze bytowe załodze schrony bierne oraz jeden schron bojowy z dwoma karabinami maszynowymi, dodatkowo wyposażony w pancerną kopułę obserwacyjną, z której można było kierować ogniem artyleryjskim. Umocnienia miały na celu zabezpieczenie mostu na rzece Pisie w leżącym nieopodal Koźle.

Dojechałem na miejsce, zostawiłem samochód pod kościołem w Koźle i pomimo tego, że miałem już kilkanaście kilometrów w nogach po przechadzce w okolicach Starego Gromadzyna po Linii Mołotowa, postanowiłem ruszyć dalej pieszo. Podjeżdżanie wszędzie gdzie się da pod umocnienia samochodem, jakoś w moim odczuciu zabija ten magiczny klimat eksploracji. Przekroczyłem most na Pisie i ruszyłem dalej w las, jednak nadal we w miarę cywilizowanych warunkach asfaltowymi drogami. Na pierwszy schron bierny natknąłem się zaraz za miejscowością i, pomimo że są to nadal żelbetowe kolosy, zamaskowane i wkomponowane w zielone ściany lasów, są trudne do wypatrzenia na pierwszy rzut oka, jeżeli specjalnie się człowiek nie rozgląda i nie przemierza tych lasów właśnie w ich poszukiwaniu. Drugi schron bierny znajduje się kilkaset metrów dalej w kierunku miejscowości Łacha, jednak mimo tego, że całkiem imponujące, to nie one były główną atrakcją wizyty tutaj. Po zwiedzeniu obu schronów odbiłem w bok i ruszyłem w kierunku miejscowości Szablaki. Po przejściu może jakiegoś kilometra po prawej stronie delikatnie w głębi lasu ukazał się moim oczom schron bojowy, na szczycie którego górowała kopuła pancerna. Dodatkowym ułatwieniem w jego odnalezieniu była umieszczona tuż przy drodze nieco zapomniana i wypłowiała tablica informacyjna. Zarówno schron bojowy, jak i oba bierne zachowane są w całkiem niezłym stanie. Oczywiście brakuje praktycznie całego wyposażenia oraz dużej części stalowych elementów, aczkolwiek wszystkie schrony wyglądają na w miarę zadbane, w środku nie znajdziemy rozsypujących się hałd śmieci, a na ścianach gdzieniegdzie nadal widnieją oryginalnie niemieckie napisy z lat czterdziestych. Byłem naprawdę mile zaskoczony, szczególnie stanem kopuły pancernej, która nadal prezentuje się okazale i o dziwo nie nosi na sobie żadnych śladów palników, szlifierek itp. czyżby żaden lokalny miłośnik metalurgii nie próbował jej nigdy spieniężyć? Dziwne. Pobiegłem ze dwie godziny po okolicznych lasach, zobaczyłem wszystkie schrony i pora była już ruszać w drogę do domu, bo nogi odmawiały posłuszeństwa, aczkolwiek to nie ostatnia wizyta w okolicy. Już na tapecie mam kolejne elementy Linii Mołotowa oraz Wschodniopruskiej Pozycji Obronnej znajdujące się w tych rejonach, więc tej wiosny i tego lata wpadnę tu prawdopodobnie jeszcze kilka razy.

Punkt Oporu Kozioł może z pozoru nie wydaje się być imponujący, jednak stan zachowania schronów oraz przepiękna okolica zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Dodatkowym atutem z pewnością może być brak turystów, gdyż nie ma się co oszukiwać, może jest nas chodzących po bunkrach oszołomów sporo, ale zdecydowania nadal mniej, niż standardowych turystów w kurortach, zatem nie wpadamy na siebie zbyt często Jeżeli lubicie ten klimat i na samą myśl o zwiedzeniu nowych umocnień macie gęsią skórkę, to wizyta tutaj jest pozycją obowiązkową. Nie tylko w samym Koźle, ale ogólnie w tych rejonach. Okolice Kolna są usiane niezliczoną ilością pamiątek po biegnącej tutaj niegdyś granicy pomiędzy Niemcami i Rosją. Z pewnością nie będziecie się nudzić, byle tylko wystarczyło Wam kondycji

Do zobaczenia na szlaku!

#turystyka #turysta #wypoczynek #aktywnywypoczynek #podróżowanie #travel #hiking #trekking #trip #podróże #adventure #przygoda #podróżnik #wyprawa #kozioł #punktoporukozioł #wschodniopruskapozycjaobronna #pisa #kolno #bunkry #schrony #drugawojnaświatowa #IIWW

Powrót

Fort Wielka Księża Góra - Grudziądz
Czerwiec 2017