Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego

Maj 2022

Dzisiaj szlak prowadzi nas poza granice Mazur, jednak nie ruszamy wcale nadzwyczaj daleko. Odwiedzamy sąsiadujący region, Warmię, a tam w okolicach Ornety zapuszczamy się w leśne knieje, alby zwiedzić część umocnień Trójkąta Lidzbarskiego i przejść się Szlakiem Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego.

Po Pierwszej Wojnie Światowej rejon ten był jednym z najsłabiej ufortyfikowanych terytoriów ówczesnych Niemiec i to właśnie z tego powodu pomimo nałożonych w Wersalu sankcji i obostrzeń, można było te tereny umocnić. O ile na znaczącej większości terytoriów niemieckich obowiązywał całkowity zakaz wznoszenia budowli militarnych, to w trójkącie, którego wierzchołkami były Morąg, Mrągowo oraz Iława Pruska, zezwolono Niemcom na wznoszenie umocnień. W samym środku tego trójkąta znajdował się Lidzbark Warmiński, stąd też wzięła się nazwa tych fortyfikacji. Koncepcja umocnienia tego rejonu była rozwijana już od późnych lat dwudziestych dwudziestego wieku, jednak dopiero w 1932 roku rozpoczęto jakiekolwiek prace budowlane. Na początku teren usiano mniejszymi i lżejszymi schronami i dopiero w latach 1936-37 wzniesiono również cięższe schrony bierne oraz stanowiska bojowe, gdy to w Niemczech władzę przejęli naziści, którzy mieli głęboko gdzieś ustalenia Traktatu Wersalskiego. Łącznie Trójkąt Lidzbarski składał się z ponad 1000 różnego rodzaju umocnień, a łączna długość linii obronnych wynosiła blisko 180 kilometrów. Swój chrzest bojowy umocnienia przeszły dopiero pod koniec Drugiej Wojny Światowej, gdy to na tych terenach niemiecka 4. Armia toczyła zacięte walki, broniąc się przed nacierającymi radzieckimi wojskami 3. Frontu Białoruskiego. Jak ów potyczki na froncie wschodnim się zakończyły, wszyscy chyba dobrze wiemy.

Aby dostać się na Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego, wystarcz puścić się drogą wojewódzką nr 513 z Lidzbarka do Ornety i praktycznie przed samą Ornetą odbić w leśny dukt, którym po pokonaniu zaledwie 1,5 km dotrzemy do leśnego parkingu, na którym rozpoczniemy naszą wędrówkę. Sam szlak ma zaledwie 3 kilometry, a jego przejście z licznymi przystankami, aby poczytać tablice informacyjne, pstryknąć kilka zdjęć, nacieszyć się przyrodą i może coś przekąsić lub czegoś się napić, nie powinno zająć nam więcej niż maksymalnie półtorej godziny. Na szlaku mamy łącznie 12 obiektów do odwiedzenia, z czego 11 jest rozmieszczonych przy głównym szlaku, a dwunasty całkiem nieźle przymaskowany schron znajduje się nieco w oddali przy drodze, którą dojechaliśmy na parking. Cały szlak jest bardzo dobrze oznaczony, przy każdym obiekcie znajdziemy tablicę informacyjną, czy to opisującą dany typ umocnienia, czy na przykład wysadzanie umocnień w okresie powojennym. Stan obiektów jest bardzo różny. Mamy schrony zachowane w stanie niemalże idealnym, włącznie z metalowymi wrotami, które o dziwo nie padły łupem złomiarzy, po obiekty doszczętnie wysadzone. Przy samym parkingu, z którego startujemy mamy dodatkowo do schronów podciągnięte kompletnie odrestaurowane transzeje. Szlak, mimo że nie najdłuższy pozwala naprawdę poznać kawał historii oraz zobaczyć bardzo ciekawe obiekty. Plusem jest też oczywiście to, że nie spotkamy tu raczej dzikich tłumów niczym na Krupówkach w szczycie sezonu.

Umocnienia Trójkąta Lidzbarskiego, to jedne z ciekawszych obiektów na terenie Warmii i nie tylko, a sam Szlak Fortyfikacji jest chlubnym wyjątkiem pokazującym, że można o coś zadbać, aby cieszyło turystów i można tego nie zdewastować. Warto się tu wybrać, chociażby z powodu panującego spokoju, pięknej przyrody, a jeżeli również docenicie piękno znajdujących się tutaj umocnień, tym lepiej. Z pewnością wyprawa w te okolice nie była moją ostatnią i będę wracał do Trójkąta Lidzbarskiego, gdyż jego urok mnie wciągnął niczym Trójkąt Bermudzki i się kompletnie tutaj zatraciłem we wszechobecnej ciszy oraz wspaniałych schronach.

Do zobaczenia na szlaku!

#bushcraft #turystyka #wypoczynek #aktywnywypoczynek #podróżowanie #travel #hiking #trekking #podróże #adventure #urbex #militaria #military #armia #army #drugawojnaświatowa #IIWW #orneta #lidzbarkwarmiński #warmia #mazury #trójkątlidzbarski #szlakfortyfikacjitrójkątalidzbarskiego

Powrót

Muzeum Militarnej Historii - Borne Sulinowo
Czerwiec 2021